Центри | ИНОФЕИТ

INNO FEIT

Согледувајќи ја потребата за поцврста соработка меѓу академската заедница и индустријата, во 2018 година, Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје, го отвори Центарот за трансфер на технологија и иновации – ИННОФЕИТ како дел од своите напори да го затвори јазот помеѓу академското образование и практичната експертиза и да ги подготви своите студенти за подобро справување со индустриските предизвици кои претстојат.

ИННОФЕИТ е Центар за интеракција меѓу персоналот на ФЕИТ, студентите на ФЕИТ и индустриските партнери што ќе поттикне врски и трансфер на технологија, како и нови иновативни идеи кои ќе помогнат во економскиот раст на секторот и општеството воопшто.